logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

WALBURGA BEUTLOVÁ

52% obyvatelstva tvoří ženy

Aby bylo dosaženo změn, musíme se angažovat a podílet se na politické práci. Zcela ve smyslu Gender Mainstreaming (zájmy seniorů, rodiny, žen a mládeže se dají pod tento pojem zahrnout spolu - pozn. překl.) bez stranických omezení, naopak v duchu rovného partnerství všech, chci se pokusit o zdolávání palčivých společensko-politických otázek, jakými jsou např. problém minimální mzdy, stejné odměny za stejnou práci a úkol zlepšené vzájemné součinnosti a souhry rodiny s pracovním zařazením každého z nás. Moje adresa je Marktstraße 29, 8354 St. Anna / Aigen.


www stránky Frauenbewegung

Chtělo by se mi říci, že ženy přece "tvoří" nás všechny, na autorce předchozího textu mi pak navíc záleží i na tom, odkud je sama místně rodem. Narodila se jako Walburga Franzová 6. května 1946 v dnes zcela zaniklém Josefodole (Josefsthal) pod horou Smrčinou (Hochficht), jejíž rakouský vrchol (1338 m) těsně za hranicí je o 6 metrů vyšší než ten "český". Její rodný dům, zvaný "Schink-Sommerhäusl" měl čp. 8 a ona se stala ve farním kostele sv. Jana Nepomuckého v sousední Zadní Zvonkové (Glöckelberg) jednou z posledních pokřtěných zdejších dětí. Do školy začala ovšem po vysídlení chodit během let 1952-1956 už v rakouském Eberau (maďarsky Monyorókerék), kde byl její otec Walter Franz (zastoupený také na internetových stranách Kohoutího kříže) v v letech 1951-1983 ve spolkové zemi Burgenland (česky se jí říkávalo kdysi také Hradsko) na rakouské hranici s Maďarskem celníkem, pak až do roku 1964 už ve štýrském Fürstenfeldu (na samém pomezí s "Hradskem") navštěvovala tzv. AHS ( tj. Allgemeinbildende höhere Schule, rozuměj "všeobecně vzdělávací vyšší škola") a hned nato započala ve štýrské obci Sankt Anna i svou vlastní učitelskou kariéru, kterou zakončila jako okresní školní inspektorka roku 1990, kdy se stala poslankyní zemského sněmu rakouské spolkové země Štýrsko. V ženském hnutí rakouské Lidové strany (ÖVP) byla zvolena v devadesátých letech zemskou vedoucí (Landesleiterin), už předtím působila od roku 1985 v zemském představenstvu Rakouského svazu dělníků a úředníků (dílčí organizace zmíněné Lidové strany) i v Učitelském svazu (Lehrerbund) jako jeho "Landesobfrau". V říjnu 2005 se stala posléze z "třetí" "druhou" prezidentkou štýrského zemského sněmu, v němž důstojně zastupuje zájmy nejen rakouských žen, ale i mládeže a starých lidí. Její stránky ostatně vám na internetu poví více. Její muž Franz Beutl je rovněž pedagogem, mají spolu dnes už dospělého syna. Skutečnost, že kolébka té činorodé paní stála na Šumavě, povznáší jistě srdce všech rodáků z končin dnes tolik, tolik opuštěných.

- - - - -
* Josefodol

Obrazové přílohy:
(ukázky)

"Steirischer" je jen jiný název pro landler, populární stejně
v Rakousku jako na Šumavě (videozáznam, viz i Josef Quass))
Tady stával rodný Josefodol (viz i Walter Franz, Hermine Kimbacherová, Guido Rodinger)Tady stával rodný Josefodol (viz i Walter Franz, Hermine Kimbacherová, Guido Rodinger)

zobrazit všechny přílohy

TOPlist