logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

WALBURGA BEUTLOVÁ

52% obyvatelstva tvoří ženy

Aby bylo dosaženo změn, musíme se angažovat a podílet se na politické práci. Zcela ve smyslu Gender Mainstreaming (zájmy seniorů, rodiny, žen a mládeže se dají pod tento pojem zahrnout spolu - pozn. překl.) bez stranických omezení, naopak v duchu rovného partnerství všech, chci se pokusit o zdolávání palčivých společensko-politických otázek, jakými jsou např. problém minimální mzdy, stejné odměny za stejnou práci a úkol zlepšené vzájemné součinnosti a souhry rodiny s pracovním zařazením každého z nás. Moje adresa je Marktstraße 29, 8354 St. Anna / Aigen.


www stránky Frauenbewegung

Chtělo by se mi říci, že ženy přece "tvoří" nás všechny, na autorce předchozího textu mi pak navíc záleží i na tom, odkud je sama místně rodem. Narodila se jako Walburga Franzová 6. května 1946 v dnes zcela zaniklém Josefodole (Josefsthal) pod horou Smrčinou (Hochficht), jejíž rakouský vrchol (1338 m) těsně za hranicí je o 6 metrů vyšší než ten "český". Její rodný dům, zvaný "Schink-Sommerhäusl" měl čp. 8 a ona se stala ve farním kostele sv. Jana Nepomuckého v sousední Zadní Zvonkové (Glöckelberg) jednou z posledních pokřtěných zdejších dětí. Do školy začala ovšem po vysídlení chodit během let 1952-1956 už v rakouském Eberau (maďarsky Monyorókerék), kde byl její otec Walter Franz (zastoupený také na internetových stranách Kohoutího kříže) v letech 1951-1983 ve spolkové zemi Burgenland (česky se jí říkávalo kdysi také Hradsko) na rakouské hranici s Maďarskem celníkem, pak až do roku 1964 už ve štýrském Fürstenfeldu (na samém pomezí s "Hradskem") navštěvovala tzv. AHS ( tj. Allgemeinbildende höhere Schule, rozuměj "všeobecně vzdělávací vyšší škola") a hned nato započala ve štýrské obci Sankt Anna i svou vlastní učitelskou kariéru, kterou zakončila jako okresní školní inspektorka roku 1990, kdy se stala poslankyní zemského sněmu rakouské spolkové země Štýrsko. V ženském hnutí rakouské Lidové strany (ÖVP) byla zvolena v devadesátých letech zemskou vedoucí (Landesleiterin), už předtím působila od roku 1985 v zemském představenstvu Rakouského svazu dělníků a úředníků (dílčí organizace zmíněné Lidové strany) i v Učitelském svazu (Lehrerbund) jako jeho "Landesobfrau". V říjnu 2005 se stala posléze z "třetí" "druhou" prezidentkou štýrského zemského sněmu, v němž důstojně zastupovala zájmy nejen rakouských žen, ale i mládeže a starých lidí. V roce 2010 svou politickou činnost ukončila. Její muž Franz Beutl je rovněž pedagogem, mají spolu syna. Skutečnost, že kolébka té činorodé paní stála na Šumavě, povznáší jistě srdce všech rodáků z končin dnes tolik, tolik opuštěných.

- - - - -
* Josefodol

Obrazové přílohy:
(ukázky)

"Steirischer" je jen jiný název pro landler, populární stejně
v Rakousku jako na Šumavě (videozáznam, viz i Josef Quass)
Tady stával rodný Josefodol (viz i Walter Franz, Hermine Kimbacherová, Guido Rodinger)
Takto byl Josefův Důl stejně jako řada jiných šumavských obcí v roce 2015 připomenut informační tabulí v rámci projektu "Album Šumavy"

zobrazit všechny přílohy



Dostupné zdroje v JVK:

TOPlist