logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

ANNA FRIEDENBERGEROVÁ

Vítr z Čech

Následky druhé světové války změnily celý náš život. Ze dne na den jsme byli my němečtí Šumavané zbaveni všech práv, všeho majetku a nikdo z nás neměl tušení, co s ním dále bude. Byli jsme od Čechů pokořováni, týráni, vyvlastněni a vyhnáni z domova.
Přitom jsem ještě já osobně 16. června 1946 den před naším vyhnáním ze Šumavy dobývala na našem poli v Mochově (Mochau) brambory, které jsme tu na jaře toho roku vysázeli. Byla v nás stále naděje, že se po nějakém čase budeme moci vrátit. Chytali jsme se té naděje jako záchranného stébla, já nejinak!

Hoam!, 2009, č. 2, s. 13

Drobný úryvek pochází z knihy "Böhmischer Wind/Ich war die kleine Anna Pscheidl...", kterou na základě vyprávění své tchyně Anny, roz. Pscheidlové, narozené a vyrostlé v Mochově, někdejší okres Sušice (Schüttenhofen), napsala redaktorka Uschi Friedenbergerová z Künzingu a vydala ji v bavorském Pasově (Passau). Tam je i k dostání na adrese Verlag Passauer Bistumsblatt, Domplatz 3, 94032 Passau. Anna Pscheidlová opustila domov 17. června roku 1946 ve svých 16 letech. Její rodný Mochov náležel k někdejšímu panství Dolejší Těšov (Unter-Teschau) a k farnosti Petrovice (Petrowitz). Přes naděje na návrat, o kterých je v úryvku řeč, spatřila Anna ten kout až o 34 let později za své prvé návštěvy starého domova v roce 1980. Ten druhý domov nalezla v bavorském zemském okrese Deggendorf, kde se i vdala a založila rodinu. Z Anny Pscheidlové se stala Anna Friedenbergerová. Jak se píše v recenzi z "Hoam!", uzavřela mír ("sie schloss Frieden") se svou minulostí a její cesty na Šumavu patří pro ni dnes k vrcholům každého roku. Vozí tam s sebou i své vnuky. Dr. Helmut Demattio z bavorského státního archivu v Mnichově o knize, která by bez Annina ústního podání nikdy nevznikla, píše: "Smíření, odpuštění a nový začátek předpokládají znalost toho, co se stalo. Proto mohu jen doporučit podobné pokusy o uchování vzpomínek na dětství a mládí tam v Čechách."

- - - - -
* Mochov

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Anonce knihy na webových stránkách listu pasovského biskupství a v krajanském měsíčníkuAnonce knihy na webových stránkách listu pasovského biskupství a v krajanském měsíčníku
Recenze její knihy na stránkách rakouského krajanského listu
Farní kostel v Petrovicích, kde byla malá Anna Pscheidlová nejspíš pokřtěna
Kaple sv. Floriana v Petrovicích

zobrazit všechny přílohy

TOPlist