logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

GUSTAV BRAUNER

Ich sah die Wunder...


Ich sah die Wunder südlicher Zonen,
Seid ich zuletzt auf deinem Boden stand;
Doch schöner ist als Palmen und Zitronen
Der Apfelbaum in meinem Heimatland!

Viděl jsem divy...


Viděl jsem divy jižních zeměpásů,
že domovu jsem ale sbohem dal,
nad stín palem i citrus v plném jasu
bych jabloň u nás rád zas uhlídal!

Mein Böhmerwald, 1955, č. 9-12, s. 47

Narodil se 10. září 1880 v severomoravském Tylově (Tillendorf) z rodu svobodných sedláků, vystudoval malířství na vídeňské akademii a léta působil v Českých Budějovicích jako profesor kreslení na německé reálce a dívčím lyceu, pak i jako samostatný umělec. Zanechal tu natolik výraznou stopu, že jeho akvarely městských a šumavských scenerií vyšly dokonce jako pohlednice. Roku 1946 se mu podařilo za nepředstavitelných těžkostí vycestovat za dcerou do Madridu. Podle zprávy prvního čísla obnovené řady časopisu Mein Böhmerwald z roku 1954 měl tam žít jako královský španělský dvorní malíř. Verše naší ukázky pocházejí ze závěru madridského rozhovoru s ním, jak vyšel v následujícím ročníku téže revue. Zemřel 3. března 1966 v bavorském Memmingenu.

- - - - -
* Tylov / České Budějovice / † Memmingen (BY)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Německy psaný záznam českobudějovické křestní matriky o narození a o dva dny později, tj. 12. června 1892 kaplanem Raimundem Froydou vykonaném křtu Braunerovy budoucí ženy Anny z Panské ulice čp. 15 v Českých Budějovicích, dcery zdejšího městského úředníka Franze Radocha (syna zdejšího měšťana a majitele domu Franze Radocha a Theresie, roz. Klimtové rovněž z Českých Budějovic) a Marie, roz. Honsové (narodila se v Neznašově čp. 23, její otec Josef Honsa byl pak majitelem mlýna v Českých Budějovicích, matka Terezie, roz. Hradská, pocházela z Dobronic u Bechyně)
Rodný dům manželčin v českobudějovické Panské ulici
Záznam oddací matriky o jeho českobudějovické svatbě dne 21. srpna roku 1915 - ženich Gustav Wilhelm Brauner, profesor na zdejším německém dívčím lyceu, tč. zeměbranec c.k. zeměbraneckého pěšího regimentu č. 6, narozený v Tylově, okr. Rýmařov na Moravě, jako syn tamního majitele svobodnického statku čp. 24 Wilhelma Braunera a Aloisie, roz. Blaschko z Roudna (Rautenberg), okr. Bruntál, bere si tu za ženu (oddává je kaplan Jan Klimeš) Annu Radochovou, narozenou v Českých Budějovicích 10. června 1892, dceru zdejšího městského úředníka Franze Radocha a Marie, roz. Honsové z Neznašova (zde psáno Nezdášov), okr. Týn nad Vltavou

zobrazit všechny přílohyDostupné zdroje v JVK:

TOPlist