logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

MARIA URBANOVÁ

Mlýn zvaný Weihermühle

Asi jeden kilometr na jih od osady Mysliv (v originále "südlich der Ortschaft Schneiderhof" - pozn. překl.) v údolí Rybničního potoka (v originále "im Tal des Zeilbaches" - pozn. překl.) tvořil ten mlýn (jeho německé jméno Weihermühle má na meziválečných mapách českou podobu "mlýn Na Rybníce" - pozn. překl.) i hranici mezi obcemi Mysliv a Všeruby (v originále "zwischen den beiden Gemeinden Schneiderhof und Neumark" - pozn. překl.). Příběh této samoty sotva 50 metrů od bavorské hranice je velice zajímavý. Historie mlýna Na rybníce (v originále "das Ende der Wihermühle" - pozn. překl.) má ovšem zvláště (i když bohužel vůbec ne ojediněle - pozn. překl.) tragické vyznění. V roce 1946 (tedy v čase vyhnání zdejších německých obyvatel, nazývaného "odsunem" - pozn. překl.) do základů vyhořel a dnes svědčí jen trní, křoviny a téměř neprostupný podrost o místě, které kdysi pokojně a šťastně obývala rodina Hackerova. Ráda bych to dokumentovala zveřejněním několika snímků (viz obrazová příloha tohoto textu - pozn. překl.)


Glaube und Heimat, 2020, č. 11, s. 80

Pod tímto textem je podepsána rodácká zpravodajka Maria Urbanová, s adresou v dolnobavorské obci Haselbach, zemský okres Straubing-Bogen. Když v roce 2000 zemřel její bratr Josef Bohmann, rodem jako ona ze stavení čp. 34 (Hansgirgl) v Myslivi zastoupený i samostatně na webových stranách Kohoutího kříže, stala se následujícího roku 2001 jeho nástupkyní v roli zpravodaje rodácké rubriky Schneiderhof na stránkách krajanského časopisu Glaube und Heimat. Tenkrát jí bylo 72 let, v roce 2019 se dožila 27. června požehnaných 90 let, ale už z textové ukázky je patrno, že v čestné funci setrvala i poté. Zemřela v Haselbachu 22. září 2023. Je asi třeba uvést, že ves Mysliv byla se samotou Johanniskirchl (ta zanikla až na jedno stavení pod českým jménem Kosteliště) skutečně samostatnou obcí s 290 (Orientierungs-Lexikon 1927) obyvateli, z toho 272 německé národnosti. Náležela (podle téhož pramene) k okresu Domažlice (Taus) k soudnímu okresu Kdyně (Neugedein), nejbližší pošta byla ve Všerubech, nejbližší železniční stanice ve 2 hodiny cesty vzdálené Kdyni.

- - - - -
* Mysliv / † † † Haselbach (BY)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Snímky, které doprovázely její článek: pohled na mlýn přes rybník od Všerub, budova mlýna (čp. 17 a 18, viz i Josef Bohmann) a "Weihermühlkinder", děti ze mlýna v roce 1933
Sutiny mlýna WeihermühleSutiny mlýna Weihermühle
Zbytky mlýnského náhonu pod hrází Myslivského rybníka

zobrazit všechny přílohy



Dostupné zdroje v JVK:

TOPlist