logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

ERNST JACOBI (vl.jm. ERNST GERHARD LUDWIG JACOBI-SCHERBENING)

nar. 1933

Neměli jsme nijakou odpověď na otázku, cože by se z nás stalo, kdybychom vyhráli válku. Říkalo se nám nepřímo (v originále "in Nebensätzen" - pozn. překl.), že bychom si s tím neměli lámat hlavu. Buďte rádi, že jste byli ušetřeni uniformy. Jednu už jsme měli. myslil si hoch. Nemuseli jste - díky Bohu - do vojenských bot. Byli jste neplnoletí. Děti. Bez viny.
Jsem, což mne mučí i formuje, vědomě omezen tím ročníkem 1933. Pod tou otázkou, cože by se ze mě stalo, jsem objevil trhlinu, jíž jsem došel poznání. Tam jsem nabyl čehosi, čemu říkám důstojnost... konkrétně je to schopnost pochopit vinu. Vinu unést. Z viny se poučit a především: vinu předvídat. Vina nekřiví. Když se z ní poučíte, můžete vykročit sebevědomě a zpříma.


Amazon.de

Titul té textové ukázky je překladem německého názvu knihy "geb. 1933", kterou vydal tehdy pětasedmdesátiletý Ernst Jacobi roku 2008 v berlínském nakladatelství Transit Buchverlag. Narodil se jako Ernst Gerhard Ludwig Jacobi-Scherbening v Berlíně opravdu 11. července onoho osudného roku 1933, kdy se chopil moci Adolf Hitler a ani on jako nedospělý hoch nebyl ušetřen okouzlení fasádou jeho Velkoněmecké říše. Otec byl "Akademik und Offizier", který se nechal rozvést se svou ženou a Ernstovou matkou jako s osobou "stavovsky nepřiměřenou"("nicht standesgemäß"). Už jako čtrnáctiletý objevil v sobě Jacobi herecký talent, který uplatnil v proslulé berlínské rozhlasové stanici RIAS (zkratka pro "Rundfunk im amerikanischen Sektor", tj. "rozhlas v americkém /rozuměj okupačním/ sektoru"). V roce 1951 maturoval na Wald-Oberschule v Berlíně-Charlottenburgu a po tři roky nato navštěvoval renomovanou berlínskou Max-Reinhard-Schule, aby své herecké vzdělání ještě prohloubil praxí na "Stage d'été sur le mime" Jacquese Lecoqa v Paříži a v Londýně. Už od roku 1951 až do své čtyřiačtyřicítky působil na mnoha německých divadlech, v letech 1977-1984 pak ve vídeňském Burgtheatru. Pět let po roce 1987 byl hercem curyšského Schauspielhausu. Vytvořil za ta léta nespočetnou řadu opravdu výrazných rolí klasického i moderního repertoáru a rozhodně se nevyhýbal ani filmu či televizi. Hrál např. Adolfa Hitlera v životopisném snímku "Hamsun" Jana Troella o slavném norském spisovateli, který propadl německému národnímu socialismu, ztvárnil výraznou roli gauleitera Löbsacka v Schöndorffově filmu Plechový bubínek (Blechtrommel), který získal Zlatou palmu v Cannes i amerického Oscara, malou roli si zahrál třeba i v televizním filmu "Lenin: the Train" o německém vlaku, vypraveném do Ruska s bolševickým vůdcem, kterého tu představoval Ben Kingsley. Jacobiho filmografie je opravdu velice rozsáhlá, ale také jeho samostatná dramatická tvorba si vyžaduje naší pozornosti, zejména když se jedna z jeho her, jmenovitě "Der Stich", tj. "Bodnutí", odehrává v Čechách a pohrává si s motivy českých pověstí. Ernst Jacobi dokonce podle svědectví Alfreda Pittertschatschera (ten je rovněž samostatně zastoupen na webových stranách Kohoutího kříže) "málem koupil dům v Čechách" a žil, dokud se natrvalo neusadil v Mnichově, několik let blízko české hranice v Zaglau na dosah Aigenu a Schläglu, vlastně na té mühlviertelské straně Šumavy. Co jen německy mluvících dětí ročníku 1933 by mohlo vyprávět - učinil tak i za ně. Ernst Jacobi zemřel ve Vídni 23. června 2022.

- - - - -
* Berlín (BE) / Zaglau (A)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Webové stránky Ernst Jacobi přínáší kompletní informace o jeho životě a díle
Plakát proslulého filmu Plechový bubínek, kde hrál gauleitera Löbsacka
Plakát k filmu Hamsun (1996) v němž hrál roli Adolfa Hitlera (viz i Anton Langl)

zobrazit všechny přílohy

TOPlist